Jdi na obsah Jdi na menu
 


Appaloosa

7. 4. 2011

 

Kůň plemene APPALOOSA je bezesporu ozdobou každé stáje a na všech soutěžích budí zaslouženou pozornost. Vždyť už v roce 1806 o nich napsal první běloch toto: " Tito koně se zdají být vynikající rasy. Jsou vysocí, elegantní, živí a vytrvalí. "

Plemeno Appaloosa bylo vyšlechtěno na území států Washington a Oregon indiány kmene Nez Perce. Žádné jiné plemeno se s původními obyvateli Ameriky tak nesžilo a žádný jiný indiánský kmen chovu koní nevěnoval takovou pozornost. Nez Perceové zvířata do chovu vybírali nesmírně pečlivě - slabá nebo nehezká zvířata byla ihned prodávána jiným kmenům. Nejlepší koně se užívali k lovu a v boji. Museli mít sílu, rychlost, odvahu a inteligenci. Kůň s těmito vlastnostmi a navíc s neobvyklým zbarvením měl nedozírnou hodnotu. Skvrny byly nejen ozdobou, ale i ideálním maskováním v terénu, takže koně byli na větší vzdálenost téměř neviditelní.

 

Bílí osadníci, kteří přišli na severozápad do oblasti Palouse, začali toto plemeno nazývat " Koně z Palouse " čili anglicky " A Palouse Horse " . Časem se toto označení ustálilo na dnešním oficiálním názvu Appaloosa. Historie plemene ale nebyla jednoduchá a kopírovala hořké osudy indiánských kmenů. Po porážce Nez Perceů a dalších kmenů v Montaně část koní zabavili vojáci a zbytek postříleli. Pro Appaloosy to znamenal téměř konec existence..... kdyby se v roce 1938 skupinka nadšených chovatelů nerozhodla toto mimořádné plemeno zachránit pro budoucí generace. Vzniklý Appaloosa Horse Club svůj cíl splnil. Skvrnití koně tohoto plemene se dnes počítají na statisíce a desetitisíce členů tohoto klubu jsou rozesety doslova po celém světě, ostatně pobočka v České republice je toho důkazem.

Rozlišování barev u plemene Appaloosa je podobné plemenu Quater, a je tudíž poněkud odlišné od našeho. Chovatelé Appaloos rozlišují 13 barev, které v kombinaci se skvrnami, prokvetlou srstí a flíčky tvoří tisíce nenapodobitelných kombinací. Rozlyšují se tyto hlavní vzory:

 

- DEČKA : souvislá bílá plocha většinou na zádi bez jakýchkoli skvrn.
- SKVRNY/FLÍČKY : bílé na tmavém povrchu nebo tmavé na světlém povrchu.
- SKVRNITÁ DEČKA : bílá dečka pokrytá skvrnkami většinou v základní barvě koně
- PROKVETLOST : plochy zejména na čele, zádi a hřbetu. Pro registraci je ovšem nutná i nepigmentovaná kůže.
- PROVETLÁ DEČKA : větší souvislá prokvetlá plocha na těle koně, většinou na zádi.
- PROKVETLÁ SKVRNITÁ DEČKA : prokvetlá dečka je navíc pokryta skvrnkami různé velikosti.
- JEDNOBAREVNÝ KŮŇ : takový kůň musí mít pro řádnou registraci pigmentovanou kůži a aspoň jednu z dalších charakteristik plemene.


Ačkoli jsou Appaloosy většinou snadno rozeznatelné už na první pohled díky skvrnkám a flíčkům, jsou pro jejich identifikaci podstatné jiné důležité ukazatele :
BĚLMO OKA je u Appaloos na rozdíl od ostatních plemen zřetelné a jasně patrné, jako u člověka. Je třeba si ovšem všímat, zda to není zaviněno pouze přesahující lucernou a podobě.
PRUHOVANÁ KOPYTA jsou jen doplňkovým znakem, protože svislé pruhování se vyskytuje i u jiných plemen.
SKVRNITÁ KŮŽE je naproti tomu charakteristikou plemene. Růžová kůže ( nepigmentovaná ) tvořís tmavými plochami ( pigmentovanými ) flíčky zejména na nose, kolem očí a na genitáliích. Podobné zbervení se vyskytuje i u jiných plemen, ale kůži schází kontrast mezi světlými a tmavými plochami, jenž je pro Appaloosy typický.

Koně se zbarvením a původem Paint, resp. Pinto, nejsou k registraci připuštěny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 22501
Měsíc: 277
Den: 11